Які квіти виживають у пустелі

Пустеля - це велика біосистема нашої планети, яка характеризується спекотним сухим кліматом, наявністю піщаних бур і майже повною відсутністю опадів. Температура повітря може змінюватися кілька разів за добу. Нестерпна денна спека змінюється холодною ніччю. Зими тут теж дуже холодні.

Здавалося б, немає жодного сенсу говорити про рослинність цих місць, тим більше про квіти. Але це велика помилка. Флора пустелі своєрідна і дивовижна. Квіти тут теж є. Особливо багато кактусів, адже вони вміють запасати воду про запас і виживають там, де інші рослини гинуть. Листя в них товсте, м'ясисте, в гострих колючках. Квітки ж дуже ніжні, мають гарну форму і забарвлення. Так, у кактуса "Бобровий хвіст" з кожного листка-втечі, що здається м'яким і оксамитовим, виростають яскраво-рожеві квіти. Рясно усипана червоними грамофончиками циліндропунція, її ще називають чойя. У великій кількості вона росте в США і Мексиці. Чойя "Плюшевий ведмедик" має жовто-зелені квіти. Яскраво і барвисто цвітуть ехіноцеруси (їжакові кактуси).

Поширені в пустелях і справжні кактуси-гіганти. Вони теж належать до квітучих рослин і мають шикарний вигляд. Символом пустелі Сонори є кактус-канделябр, або сагуаро. Він може сягати кількох десятків метрів у висоту, а зацвітає лише після 50 років життя. Зате цвітіння це благородне й оригінальне. На самому початку літа верхівки велетнів обрамляються білосніжними квітами. Вони розкриваються вночі, а до обіду закриваються. Двадцяти метрів досягає і його родич - Пахіцереус Прінгла, або Кардон. Навесні на кінчиках його старих гілок з'являються великі білі, схожі на воскові, квіточки. Вони живуть лише добу, загалом же, цвітіння кактуса триває протягом місяця. Наприкінці весни зацвітає ще один гігант - кактус органна труба - стеноцеріус. Він має безліч бутонів. Великі білі квіти з оригінальною рожевою облямівкою розкриваються вночі, а до ранку згортаються в трубочку. Треба сказати, що всі ці велетні живуть дуже довго, до двохсот років!

Росте в пустелі і красуня юка. Її стебло з блідо-жовтими квітами сягає понад два метри заввишки і є справжньою окрасою. Яскраві жовті суцвіття з'являються і на кущах агави. На піщаній поверхні ростуть білосніжна пустельна лілія і яскрава піщана вербена. Ранньою весною після заходу сонця відкриваються суцвіття з великими квітами на дереві Джошуа, яке є символом пустелі Мохаве. Вони чимось нагадують юку, та й називають це дерево юкою коротколистою.

З'являються квіти і на саксаулі. Щоправда, вони непримітні, красою і багатством відтінків не вирізняються, зате їхні плоди-горішки дуже помітні здалеку і мають привабливий вигляд. Зростає в пустелях і гребінник з рожевими, фіолетовими, білими і червоними квітами, червона або рожева верблюжа колючка, яскраво-рожева кучерявець колючий. У червні-липні зацвітає красень чингиль, розкриваючи свої рожеві, блідо-рожеві та фіолетові парасольки.

Як бачимо, квітами пустеля не обділена. Суворий клімат не винищив їх, а дав змогу пристосуватися і жити повноцінним життям, прикрашаючи піщані рівнини, бархани і дюни яскравим квітучим килимом. Особливо чудовий вигляд має пустеля після рясних дощів. Тут вони рідкість, ось і радіють рослини цілющій волозі, і дякують природі своїм щедрим і барвистим цвітінням.

Автор: Kvitolux