Світ рослин, що оточують нас, різноманітний і складний. Вони прийшли до нас із глибини століть, пережили катаклізми і війни, зміну епох і клімату. Деякі з них живуть тисячоліття, зберігаючи таємницю світобудови та еволюції.

Існує кілька життєвих форм рослин: дерева, чагарники, чагарнички, напівчагарники і трави. Для визначення їхнього віку існують різні способи, спеціальні формули і схеми. Так, у дерев рахують число річних кілець на спилі, визначають кількість мутовок і діаметр стовбура. Цю ж методику, але ускладнену додатковими діями і формулами, застосовують до чагарників. Розроблено способи і для встановлення віку чагарничків і трав. Вони не мають стовідсоткової точності, тому є відмінності в результатах, а кількість прожитих років, як правило, прийнято вважати приблизною. Але відразу скажемо, що цифри вражають уяву, неможливо осягнути і повірити в ці чудеса природи, проте, це науково доведені факти.

Понад 2000 років живе фікус бенгальський, поширений на півдні Азії, а також платани і дуби. У Литовському природному парку росте знаменитий дуб "Стелмужський старий", йому 1,5 тис. років. Дерево вже двічі реставрували, чистили й обробляли дупло. На канарських островах росте його ровесник - драконове дерево. У Каліфорнії ростуть секвої вічнозелені. Ці стометрові велетні також доживають до 2000 років, а за деякими даними, навіть до п'яти!

Понад 2000 років може жити вельвічія дивовижна. Росте вона в Намібії та Анголі. Має невеликі розміри - від 40 см до півтора метра заввишки. А ось листя росте все життя і досягає восьми метрів у довжину!

Тисячі років можуть жити тиси. У Великій Британії, у графстві Кент, уже 30 століть росте тис ягідний. Стільки ж проживає і баньян. Його називають деревом-лісом, бо воно має не один, а тисячі стовбурів. Найдавніший баньян знаходиться в Індії і складається з 6000 стовбурів! У Синайській пустелі Єгипту було знайдено парасолькову акацію, за корінням якої визначили її вік - понад 3,5 тис. років!

Справжніми старожилами є хвойні дерева, особливо ялина та сосна. У США знаходиться дуже багато представників сосни остистої, яка вирізняється дивовижним довголіттям. Так, у штаті Невада сосна "Прометей" прожила близько 5000 років і загинула не від старості, а від нещасного випадку. У Каліфорнії, в національному парку, збереглася сосна "Мафусаїл". Її вік сягнув 4839 років. Власними іменами "Альфа" і "Патріарх" наділені також їхні найстаріші родичі. Найдавніша ялина "Старий Тікко" росте у Швеції, її кореневій системі вже 9,5 тис. років!

До найдавніших реліктових рослин належать і ялівці. Найстаріший із них росте в Каліфорнії, йому виповнилося з тис. років.

Відрізняються довголіттям і красені кипариси. Найстаріший із них росте в Ірані. Вважається, що йому близько 4,5 тис. років. До 50 століть живуть баобаби!

Ще один представник рослинного світу з поважним віком 13000 років росте в США, в пустелі Мохаве. Це кущ лохини, який постійно оновлюється і, як птах фенікс, відроджується заново, тому вчені назвали рослину вічно живою.

Деякі джерела стверджують, що найстарішою рослиною є королівська пальма, виявлена на острові Тасманія в Австралії. Вік цієї унікальної рослини становить понад 40000 років! Щороку у пальми з'являються нові пагони, але генетично вона не змінюється.

І все ж найдавнішим і найдивовижнішим представником флори є пандо. Це не просто дерево, а величезний живий організм, що являє собою колоніальну колонію тополі осиноподібної. Вік його єдиної кореневої системи налічує 80 тис. років і займає площу 46 га, на яких ростуть 50 000 дерев. Ні на хвилину життєдіяльність цієї рослини не припиняється!

Україна теж багата своїми старожилами. Вік їхній скромніший, але теж заслуговує на повагу. Олива та ялівець налічують по 2000, а фесташки та дуби понад тисячу років життя. Є в нас і унікальна яблуня-колонія, що росте на 10 сотках. У неї вже немає материнського стовбура, зате з'явилися 15 стовбурів-гілок, які самостійно приросли до землі та вкоренилися. Ось уже 220 років росте вона в місті Кролевець Сумської області, ніби підтверджуючи, що дивовижне поруч.

Автор: Kvitolux