Райдужні троянди, сині хризантеми... Звідки такі насичені кольори? Розкриваємо всі секрети.
Троянда - цариця квітів, королева клумб і садів у всі часи користувалася популярністю і любов'ю. Але стала вона такою завдяки багатовіковій роботі селекціонерів і ботаніків. Яких тільки сортів троянд не вивели за останні століття! А яких рідкісних кольорів і відтінків домоглися! Ось, наприклад, синя троянда. У природі такої ніколи не було, а флористиці вона відома давним-давно, унікальні сині троянди і букети з них - зовсім не рідкість. А річ у тім, що такі екземпляри можна отримати шляхом фарбування. Іноді це робиться примітивним способом - за допомогою пензля і фарби. Зрозуміло, що і результат, і час життя таких квітів далекі від ідеалу. Вони неважливо виглядають, швидко в'януть, іноді мають неприємний різкий запах барвника. Але є й інший спосіб, перевірений століттями: білі троянди, свіжозрізані під кутом у 45 градусів, треба напоїти розчином харчового барвника. Для цього їх опускають у розчин, щоб зріз повністю занурився, можна зробити і додатковий надріз для вірності. Чим концентрованіший розчин, тим яскравішим буде колір пелюсток. Уся процедура займе від 12 до 24 годин. Щоправда, згодом у міру в'янення квіти бліднутимуть. Щоб домогтися кращої якості, можна пофарбувати троянди ще в процесі вирощування, до зрізання. Їх просто потрібно поливати барвником, краще харчовим, два-три рази на тиждень. Вдається фарбувати не тільки білі, а й усі бліді сорти. Можна прикопати мідь або поливати квіти на клумбі розчином мідного купоросу. При цьому методі виходять різні відтінки синього і фіолетового. Можна отримати сині пелюстки, постійно поливаючи несильним розчином марганцівки бордові троянди.
Слід зазначити, що завдяки генетичній модифікації, японським ученим вдалося вивести новий сорт троянд, який назвали "Оплески". Для цього у братків синтезували дельфінідин, що відповідає за синій колір, і пересадили його троянді. Щоправда, колір вийшов не чисто синій, а з фіолетовим відтінком. Випробування і робота над поліпшенням якості продовжилися. Усі сині троянди мають дуже високу вартість, а сорт "Оплески" має ціну вдесятеро вищу за інші.
Попит на сині троянди не зменшується. Вони є символом недосяжного ідеалу, досконалості, тонким натяком на блакитну королівську кров.
На сьогодні найдоступнішим і найдешевшим способом отримання синіх троянд залишається фарбування.
Метод фарбування застосовують для отримання і таких воістину фантастичних троянд, як райдужні. Пелюстки їх мають яскраві, незвичайні, часто різко протилежні різнокольорові відтінки. Зрозуміло, що в природі таких троянд немає і не може бути, але вони є в продажу і користуються попитом, хоча коштують, м'яко кажучи, недешево. Щоб отримати райдужні троянди, слід зрізати білі троянди й акуратно розщепити стебло на потрібну кількість частин уздовж, приблизно сантиметрів на 10, відповідно до того, скільки відтінків Ви плануєте надати своїй квітці. Кожну частину обережно поміщають у ємності з барвником, як правило, це можуть бути трубочки. Доби цілком достатньо для остаточного результату, а за кілька годин можуть пофарбуватися краї пелюсток, що теж має досить оригінальний і цікавий вигляд. Незвичайного забарвлення можна домогтися, використовуючи жовті, рожеві та інші бліді троянди.
Райдужні троянди живуть у вазі близько тижня. Треба готувати щадні розчини, щоб не нашкодити квітам і продовжити їхню стійкість.
Метод внутрішнього фарбування можна використовувати і для отримання незвичайних хризантем. Їх теж можна напоїти концентрованим харчовим барвником потрібного Вам відтінку. Найкраще використовувати білі квіти. Що насиченіший розчин, то яскравішим буде отриманий відтінок у пелюсток, зазвичай він буває на тон блідішим, ніж розчин. Щоб квіти забарвилися швидше, треба викликати в них спрагу, тобто якийсь час потримати без води, тоді вони інтенсивніше питимуть і швидше змінять колір. Зазвичай уся процедура займає близько доби.
Звісно ж, досі зберігається практика фарбування як хризантем, так і троянд флористичними фарбами або квітковою фарбою-спреєм. Але цей метод далеко не досконалий, має масу недоліків і не дає бажаного результату.