Отруйні квіти - дивовижна токсичність нарциса і не тільки

Квіти асоціюються в нас із красою, святом, прекрасними митями життя. Але не всі вони несуть людям щастя і радість. Багато квітучих рослин є небезпечними для здоров'я та життя людини, хоча дуже часто перебувають поруч із нами.

Ось, наприклад, скромний жовтець. Його ніжні жовті пелюстки, немов ліхтарики, маячать серед соковитої зелені і просяться в руки. Але зривати їх не варто. Сік жовтця здатний залишати на шкірі опіки, спричиняти кашель, спазми гортані й навіть тимчасову сліпоту.

Аконіт або борець також належить до родини жовтецевих і є дуже отруйним. Легенда свідчить, що виросли вони біля міста Аконі, на тих місцях, куди потрапила слина триголового чудовиська з аїда. Красиві жовті, фіолетові або сині квіти мають ефектний вигляд на клумбі. Але слід пам'ятати, що вони такі отруйні, що, навіть проникаючи через шкіру, можуть спричинити серцевий напад, оніміння кінцівок і смерть. У давнину соком аконіту просочували стріли.

Родич аконіта дельфініум (живокіст) теж є надзвичайно отруйним. Цю високу струнку рослину з численними квітками, зібраними в пишне суцвіття у вигляді колоса, залюбки вирощують на клумбах. Але краса цих рожевих, блакитних, білих і бузкових квітів не повинна присипляти пильність. Отруйне в них усе: від листя до коріння. Вони можуть призвести до летального результату, оскільки діють на нервову систему, травлення, серце і кровообіг.

Цикута (або віх) також наділена підступними властивостями. Ця болотиста рослина здається цілком нешкідливою, приємно пахне, дивує красою білосніжних, зібраних у парасольки квітів, оригінальністю червоних стебел. Але цикута - джерело найсильнішої отрути, яка вже за 15 хвилин після потрапляння в організм спричиняє біль, нудоту, розлад, судоми і смерть. Вважається, що від соку цикути помер Сократ.

Красивою та ніжною квіткою є пізньоцвіт осінній. Але одразу насторожують його інші назви - собача смерть, син без батька, отруйний крокус. І не випадково. У цих квітів отруйні абсолютно всі частини, навіть насіння. І хоча його використовують у фармацевтиці, поводитися з ним слід надзвичайно обережно, не займатися самолікуванням, адже для летального результату дорослим достатньо 6 грамів насіння, дітям - 2-х. Отруйне навіть молоко корів, які поїдають пізньоцвіт. При тепловій обробці отрута не зникає!

А ось весняний красень нарцис настільки звичний і милий, що запідозрити його в токсичності ох як не хочеться! Але, на жаль! Це теж отруйна квітка. Найнебезпечнішими є листя і цибулини. Нарциси, особливо жовті, навіть у вигляді букета можуть завдати шкоди здоров'ю, оскільки є алергенами. Загалом, отрута нарцисів вражає всі системи організму, тому поводитися з нею слід з обережністю.

На території нашої країни повсюдно поширений борщівник. Ця зонтична рослина виділяється серед своїх родичів гігантськими розмірами, за що римський учений Пліній дав їй друге ім'я - гераклеум. Деякі види його декоративні, здебільшого ж борщівник росте в дикій природі. Він спричиняє найсильніші дерматити, схожі на опіки, а доторкаючись до очей, може викликати навіть сліпоту.

Небезпечно торкатися під час цвітіння і такої квітки, як ясенець, особливо в тиху сонячну погоду. Через добу з'являться сліди опіку з утворенням пухирів. Але ж рослина вирізняється красою, ніжним забарвленням, лимонним запахом і рясним цвітінням.

З весни до самої осені цвіте в садах і парках гортензія. Кулясті суцвіття синього, червоного, рожевого та бузкового відтінків наповнюють серце радістю, зачаровують і захоплюють. Але слід пам'ятати, що вся рослина отруйна і небезпечна, особливо бутони. Дію гортензії на організм порівнюють із ціаністим калієм.

З початку літа і до середини осені може цвісти і вічнозелений чагарник олеандр. Квітки у нього великі, яскраві, з білим, жовтуватим, червоним і рожевим забарвленням, приємно пахнуть мигдалем і ваніллю. Але вирощувати його слід з обережністю, оскільки абсолютно всі частини рослини, навіть пилок, отруйні.

Однією з найбільш невибагливих і красивих рослин є рододендрон. Вирощують його на садових ділянках і в кімнатних умовах. Жовті, рожеві, пурпурно-фіолетові квітки пишно цвітуть навіть у тіні. На жаль, більшість видів є отруйними і небезпечними для життя.

Як бачимо, краса квітів не завжди свідчить про їхню нешкідливість і доброзичливість. Утім, як правило, отруйність рослин є їхньою захисною властивістю.

Автор: Kvitolux